Patendid. Kõige vihasemad vastasseisud patendinduse maailmas käivad praegusel hetkel mobiilseadmetega seoses. Peamiseks võtmesõnaks on siinkohal võrdlemisi vaba Android, mille kommertsedust üritavad kõik suurfirmad oma osa saada - alustades Applest ja lõpetades Microsoftiga. Mõningatel andmetel kogub Microsoft litsentsitasusid enam kui 50% Androidi jooksutavatelt seadmetelt [1]. Huvitav on see, et tihtilugu on väiksemad firmad nõus suurematelt patente litsenseerima sel põhjusel, et kohtulahing selgitamaks, kas kõnealuseid patente tõepoolest rikutakse, osutuks kulukamaks, kui patentide litsenseerimine. Meenutab kahtlaselt palju bluffi pokkerimängus - selle erinevusega, et kaarte ei näidata ka mängu lõppedes.
Autoriõiguse "kaitsmine." Raha eest saab teatavasti kõike - USA-s ka seadusi. Muudmoodi lihtsalt ei ole võimalik selgitada näiteks selliste seaduste vastuvõtmist. Ilmselt on interneti ja sellega kaasneva kõikvõimaliku informatsiooni vaba leviku laiem kättesaadavus traditsiooniliste ärimudelitega harjunud suurkorporatsioonid ikka korralikult ära hirmutanud. Palju on olnud juttu filmi- ja muusikapiraatide vastu algatatud kohtuprotsessidest, mis on lõppenud miljonitesse dollaritesse ulatuvate kahjunõuetega nn piraatide vastu. Selle asemel, et oma praegused ärimudelid kriitilise pilguga üle vaadata, üritatakse meeleheitlikult muutustele vastu seista - minu arvates tulutult. Internet annab raha teenimiseks täiendavaid ning sageli tulusamaid võimalusi, kui olid varasematel aegadel. Kuid hirm on suur motivaator ning ilmselt veel mõnda aega kummitavad meid sellised katsed internetikasutajate vabadusi piirata. "If you can't innovate ... litigate"
Lingid:
1.http://arstechnica.com/microsoft/news/2011/10/microsoft-collects-license-fees-on-50-of-android-devices-tells-google-to-wake-up.ars
No comments:
Post a Comment